O zespole
W 2002 roku z inicjatywy podlaskiego organisty i pasjonata muzyki dawnej Dariusza Hajdukiewicza w Wasilkowie – mieście założonym w roku 1566 przez wielkiego mecenasa sztuki Króla Zygmunta Augusta powstał instrumentalny zespół kameralny, który po latach różnorodnej działalności artystycznej w roku 2008 przekształcił się w orkiestrę instrumentów historycznych o nazwie Baroque Collegium Musicum (skót BCM).
Skład orkiestry BCM tworzą wybitni i doświadczeni instrumentaliści specjalizujący się w wykonawstwie muzyki dawnej oraz w grze na instrumentach historycznych, absolwenci polskich i europejskich uczelni artystycznych m. in.: Akademii Muzycznej w Warszawie, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Royal Academy of Music w Londynie oraz University of Illinois, Konservatorium Musik und Kunst Privatuniversität der Stadt Wien – stale koncertujący na wielu prestiżowych festiwalach muzycznych Europy.
Skład orkiestry BCM tworzą:
Jolanta Sosnowska, Paweł Miczka, Danuta Zawada, Julia Dombek, Ewa Żołyniak – Adamska – skrzypce
Radosław Koper, Anna Mikołajczak – altówka
Anna Cierpisz, Weronika Kulpa, Katarzyna Martynkiewicz – wiolonczela
Anna Bator – kontrabas
Krzysztof Sokołowski – kontrabas, viola da gamba
Rafael Gabriel Przybyła – obój barokowy, obój d’amore, obój da caccia
Gabriela Pietraszewska – Bryła – obój , flet
Witold Wilgos – lutnia, teorba, kitarone, lutnia renesansowa
Paulina Tkaczyk – klawesyn, flet traverso
Andrzej Pietraszko – trąbka piccolo
Piotr Kowalkowski – trąbka naturalna
Paweł Szewczyk – kotły historyczne, bębny
Dariusz Hajdukiewicz – organy skrzyniowe / kierownictwo artystyczne
Muzycy Orkiestry BCM posiadają imponujące instrumentarium, wśród którego znajdują się unikatowe instrumenty lub kopie instrumentów historycznych o bardzo szlachetnym brzmieniu, pochodzące z najznakomitszych manufaktur europejskich: Michel Collichon, Guarneri, Johann Christian Ficker, Paul Paulhahn, Paul Hailperin, Johannes Kircher. Orkiestra gra w stroju a’ 415Hz.
Repertuar orkiestry BCM obejmuje ponad 100 utworów instrumentalnych i wokalno-instrumentalnych mistrzów renesansu, baroku i wczesnego klasycyzmu. W swoich autorskich projektach, obok twórczości kompozytorów znanych i popularnych orkiestra często sięga po niekonwencjonalny i trudno dostępny repertuar. Obok bogatego zestawu propozycji repertuarowych orkiestra chętnie podejmuje współpracę z twórcami wydarzeń cyklicznych bądź okolicznościowych i jest otwarta na poszerzanie i tworzenie nowych programów na specjalne zamówienie dostosowanych do wymogów i oczekiwań organizatora.
Na potrzeby programowe orkiestra BCM współpracuje z wybitnymi solistami scen międzynarodowych specjalizujących się w wykonawstwie muzyki dawnej oraz z zespołami muzyki dawnej specjalizującymi się w grze na instrumentach historycznych m. in.: z Zespołem Puzonów Renesansowych „Trombastic”, Philippą Hyde – sopran (Wielka Brytania), Anną Wolfinger – sopran, Marcinem Ciszewskim – kontratenor, Bożeną Bojaryn – Przybyłą – sopran, Barbarą Tritt – sopran, Karolem Bartosińskim – kontartenor, Damianem Suchożebrskim – bas, Radosławem Pachołkiem – alt, Gustvo Gargiulo – cornetto (Argentyna).
Orkiestra BCM ma na swoim koncie entuzjastyczne koncerty na renomowanych festiwalach w Polsce (Wasilków, Rożyńsk, Białystok, Mońki, Żory, Grudziądz, Giżycko) z utworami Bacha, Vivaldiego, Pergolesiego, Scarlattiego, Charpentiera, Gabrielego, w tym także prawykonania dzieł oratoryjnych m. in. Buxtehudego, Lottiego, Caldary i Guerrero.
Orkiestra BCM od 2019 roku współpracuje z Chórem Alla camera, współnie wykonując koncerty pasyjne w Bazylice św. Mikołaja w Grudziądzu. W październiku 2020 roku wraz z Chórem Alla camera pod dyrekcją Mateusza Iwanowskiego dokonała nagrania płyty CD z dziełami H. Purcella.
Poznaj skład Orkiestry:
Ukończył z wyróżnieniem PSM II stopnia w Białymstoku, następnie Akademię Muzyczną im. Fr. Chopina w Warszawie - Filia w Białymstoku w klasie organów Marii Terleckiej, fortepianu Andrzeja Czemiela, klawesynu Elżbiety Adamczyk, improwizacji organowej prof. Zbigniewa Popielskiego na Wydziale Instrumentalno –…
Urodził się w Katowicach, w rodzinie z muzycznymi tradycjami - jego rodzice byli oboistami Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Po zakończeniu podstawowej edukacji w Polsce rozpoczął studia w Hochschule für Musik und Theater w Lipsku, w klasie prof. Rolanda Baldiniego.…
Polska skrzypaczka, artystka niesłychanie wszechstronna, obdarzona wyjątkową wrażliwością muzyczną. Jest absolwentką polskich i zagranicznych uczelni wyższych. Ukończyła z wyróżnieniem UMFC w Warszawie, a także University of Illinois w USA i Konserwatorium Wiedeńskie, gdzie oprócz skrzypiec współczesnych ukończyła studia wykonawstwa historycznego.…
Absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie altówki prof. Zbigniewa Friemana (1994). Umiejętności instrumentalne doskonalił także na kursach mistrzowskich pod kierunkiem Melos Quartett w Stuttgarcie (1993) oraz kursach kameralnych w Łańcucie i Hochschule fur Musik Hannover. W 2013 roku uzyskał…
Ukończyła Akademię Muzyczną w Gdańsku, gdzie studiowała skrzypce pod kierunkiem ad M. Sobczaka oraz klasę skrzypiec barokowych ad Z. Kaczmarskiego w Akademii Muzycznej w Krakowie. Jest również absolwentką Królewskiego Konserwatorium w Brukseli, gdzie kontynuowała studia w klasie skrzypiec barokowych Sigiswalda…
Ukończyła Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie na Wydziale instrumentalno-pedagogicznym w Białymstoku. Na codzień pracuje w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Od 2005 roku jest członkiem zespołu muzyki dawnej Diletto, który intensywnie promuje muzykę barokową na Podlasiu i w Polsce.…
Ukończyła studia magisterskie w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie skrzypiec Vadima Brodskiego. Na tej samej uczelni studiowała skrzypce barokowe, uzyskała tytuł licencjata u Irmgard Schaller-Gwilt oraz tytuł magistra u Daniela Deutera. W 2019 roku ukończyła Conservatorium…
Absolwentka klasy altówki Akademii Muzycznej w Krakowie, stypendystka Międzynarodowej Akademii Mozartowskiej w latach 1995-96. Od ukończenia studiów czynnie uczestniczy w życiu muzycznym Podlasia. Zainteresowanie wykonawstwem muzyki dawnej rozwijała już w czasie studiów pod kierunkiem Zygmunta Kaczmarskiego, Marinette Troost oraz Lucy…
Pochodzi z Katowic, gdzie ukończyła Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Wojciecha Kilara w klasie dra Marka Szopy. JesY absolwentką studiów magisterskich w klasie wiolonczeli prof. Stanisława Firleja i Tomasza Darocha na Akademii Muzycznej w Łodzi. Jest laureatką wielu konkursów wiolonczelowych…
Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Gdańsku w klasie prof. Krzysztofa Sperskiego i dr hab. Błażeja Golińskiego uzyskując tytuł Najlepszego Absolwenta w 2013 roku. W ramach programu Erasmus odbyła roczne stypendium w klasie prof. Andrea Nannoniego w Conservatorio di musica-…
Urodziła się w Krośnie w 1985 roku. Po ukończeniu tamtejszego Liceum Muzycznego wyjechała na studia do prestiżowej Guildhall School of Music and Drama w Londynie, którą ukończyła z wyróżnieniem instrumentu głównego. Studiowała tam pod okiem wybitnych profesorów, jej nauczycielami byli…
Swoją przygodę z muzyką rozpoczęła od skrzypiec. Po dziesięciu latach udanej edukacji jasne się stało, że jej prawdziwym powołaniem jest gra na kontrabasie. W 2011 r. podjęła decyzję o zmianie instrumentu. Jest absolwentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w…
Jest kontrabasistą w Filharmonii Świętokrzyskiej - I głos solowy. Od wielu lat pasjonuje się muzyką dawną, w szczególności z okresu baroku. Gra na kontrabasie barokowym i violi da gamba. Gry na gambie uczył się u wybitnego gambisty z Czech -…
Urodził się w Bielsku-Białej. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie oboju prof. Jerzego Kotyczki oraz Teorię Muzyki na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki. Czterokrotny stypendysta Dartington International Summer School oraz wielu kursów muzyki dawnej u Paula…
Multiinstrumentalistka, absolwentka łódzkiej Akademii Muzycznej na Wydziale Instrumentalnym w klasie oboju dr Agaty Piotrowskiej-Bartoszek. Brała udział w wielu projektach, m. in. we „Flisie” S. Moniuszki w 2019r. Jako pierwsza oboistka Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej w Łodzi, pełniąc funkcję inspektora orkiestry,…
Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie gitary prof. Jana Paterka oraz lutni w klasie Anny Kowalskiej i Antona Biruli w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, gdzie doskonalił umiejętności gry na instrumentach dawnych z rodziny lutni i gitary. Jego działalność artystyczna…
Doktor sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka. Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie klawesynu Prof. Bogumiły Gizbert - Studnickiej oraz Hochschule für Musik we Freiburgu w klasie klawesynu i pianoforte Prof. Roberta Hilla (dyplomy z wyróżnieniem). Ukończyła również studia…
Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia w Białymstoku w klasie trąbki Stanislawa Pogana. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie prof. Szymona Pawłowskiego i dr Kamila Kruczkowskiego na wydziale instrumentalnym. Wieloletni pracownik Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury…
Absolwent gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie trąbki ad. Szymona Pawłowskiego. Współpracuje z orkiestrami takich instytucji jak: Teatr Muzyczny w Gdyni, Państwowa Opera Bałtycka w Gdańsku i Państwowa Orkiestra Kameralna w Słupsku. Współtworzy zespół Tubicinatores Gedanenses.
Absolwent Akademii Muzycznej w klasie perkusji, obecnie gra głównie na urządzeniu będącym skrzyżowaniem wibrafonu i klawiatury komputerowej ;-), co pozwala mu wydobywać dźwięki z rozmaitych instrumentów elektronicznych. Nadal podtrzymuje kontakt z muzyką klasyczną, ale coraz częściej można go zobaczyć w…
Od 2017 roku mecenasem i opiekunem Orkiestry BCM jest Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Wasilkowskiej im. ks. Wacława Rabczyńskiego.